​​KORZYSTNE WŁAŚCIWOŚCI JAGÓD RZĘDOWYCH

Owoce jarzębiny wykorzystywane są w celach leczniczych. Świeżych owoców praktycznie nie spożywa się ze względu na ich gorzki smak. Wykorzystuje się je do sporządzania naparów, past, świeżych soków i proszków, a także jako składnik suplementów witaminowych. W medycynie tradycyjnej napary i herbatki z owoców wskazane są w przypadku niedoborów witamin, jako środek moczopędny i hemostatyczny.
W medycynie ludowej jarzębina była od dawna stosowana jako środek żółciopędny. Właściwości te tłumaczy się zawartością kwasu sorbinowego i sorbitolu. Bakterie, grzyby i wirusy „boją się” kwasu sorbinowego. Badania na zwierzętach wykazały, że sorbitol zmniejsza poziom tłuszczu w wątrobie i cholesterolu we krwi. Ponadto dzięki zawartości sorbitolu jarzębina jest skuteczna w leczeniu przewlekłych zaparć, które towarzyszą chorobom dróg żółciowych. Sorbitol wywołuje efekt przeczyszczający trwający kilka godzin.
Zawarta w owocach jarzębiny amigdalina zwiększa odporność organizmu na niedotlenienie, co uzasadnia wykorzystanie owoców jarzębiny w medycynie ludowej w leczeniu miażdżycy.
W przypadku obniżonej kwasowości żołądka zaleca się wypicie jednej łyżeczki świeżego soku z jagód przed posiłkiem. Świeży sok stosuje się również w leczeniu nadciśnienia, zapalenia nerek i chorób pęcherza moczowego.
W medycynie ludowej owoce jarzębiny czerwonej w postaci maści, nalewek i okładów stosowane są w leczeniu hemoroidów. Dzieje się tak ze względu na przeciwzapalne i hemostatyczne właściwości tej rośliny.
Proszek z owoców jarzębiny dodaje się do diety osób cierpiących na cukrzycę i otyłość. Dzięki zawartości pektyny produkt ten wiąże część węglowodanów w jelitach. Ponadto kwasy organiczne zawarte w jarzębinie zapobiegają nadmiernemu tworzeniu się gazów w jelitach.
Zewnętrzny napar z owoców jarzębiny stosuje się jako środek przyspieszający gojenie się ran, a wywar wykorzystuje się do płukania gardła przy szkorbutie. Przykładowo, maść-okład przygotowuje się w celu leczenia ropnych ropni. Aby to zrobić, należy dokładnie umyć kiście jarzębiny pod bieżącą wodą, wyjąć owoce i rozgnieść je w drewnianym moździerzu. Ta „maść” pomaga w gojeniu ran i siniaków.
Herbatka napotna i moczopędna ze świeżych lub suszonych owoców jarzębiny sprawdza się w przypadku przeziębień przebiegających z wysoką gorączką.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like